Toprak Razgatlıoğlu Kimdir?

Toprak Razgatlıoğlu, 16 Ekim 1996 tarihinde Antalya ilimizin Alanya ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası, tek teker Arif lakabıyla tanınan Arif Razgatlıoğlu’dur. Babasının etkisi ve yönlendirmesiyle çocukluk yaşlarından beri motosiklet kullanmaya başladı. Dünyaca ünlü motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu tarafından bizzat yetiştirildi.

2013 ve 2014 senelerinde Red Bull MotoGP Çaylaklar Kupası’nda boy gösterdi. Henüz 18 yaşında, 5 Ekim 2015 tarihinde ilk kez şampiyon oldu. Avrupa Superstock 600 şampiyonasında başarılı bir performans sergileyerek Kawasaki ZX-6R ile Magny Cours’da kazandı. Bu tarihten bir sene sonra ise Avrupa Superstock 1000 yarışında ikincilik ödülünü kazandı. Toprak Razgatlıoğlu, Superbike Fransa ayağını birincilikle tamamlayan ilk Türk milli motosikletçi unvanına da sahiptir. Toprak Razgatlıoğlu, Superbike Fransa ayağını 2019 senesinde kazanmıştır. 2020 Dünya Superbike Şampiyonası’nda önemli bir başarıya daha imza atmıştır. Burada, sezonunun ilk yarışı olan Avustralya ayağında çizgiyi ilk gören yarışçı olmayı başarmıştır. Toprak Razgatlıoğlu son olarak Yamaha ile olan sözleşmesini 2023 tarihine kadar uzatmıştır.


Toprak Razgatlıoğlu için WorldSBK'da İki Yıl Daha


Toprak Razgatlıoğlu iki sezon daha WorldSBK'da kalacak. Türk sürücü, Yamaha ile 2023 sezonu boyunca fabrika World Superbike ekibinde devam etmesini sağlayacak bir anlaşmaya imza attı. Aslında Razgatlıoğlu, son dönemlerde Yamaha'nın MotoGP takımlarındaki boş koltukla yoğun bir şekilde bağlantılıydı. Adı da bu pozisyon için sıklıkla anılmaktaydı. Bu yüzden anlaşma biraz sürpriz oldu. 24 yaşında olan ve yüksek potansiyele sahip Razgatlıoğlu, MotoGP padokuna geçmek için yeterince olgun görünüyordu. Ancak Razgatlıoğlu WorldSBK'da kalmayı ve World Superbike şampiyonluğunu kazanan ilk Türk binici olma hedefini sürdürmeyi seçti. Razgatlıoğlu'nun menajeri, eski Dünya Supersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun, Razgatlıoğlu'nun kararında etkili rol oynadığına inanıyor.


Sofuoğlu, WorldSBK serisinin güçlü bir destekçisi olduğunu daha önce de ifade etmişti. Bunda kısmen şampiyonadaki başarılarının ve kısmen de Moto2'ye geçtiğinde yaşadığı kötü deneyimlerin etkisi var. Razgatlıoğlu'nun, bu iki yıllık sözleşme sonunda ise MotoGP'ye geçip geçemeyeceği henüz belli değil. MotoGP takım yöneticilerinin hem WorldSBK sürücülerine karşı aşırı derecede önyargılı oldukları hem de gençleri deneyimli sürücülere tercih ettikleri yaygın olarak biliniyor. Razgatlıoğlu, mevcut WorldSBK sözleşmesinin sonunda 26 yaşında olacak. Yani şu anda Moto3 ve Moto2'den gelen en iyi sürücülerden bazılarıyla rekabet edecek. Şaşırtıcı bir şekilde, 26 yaş kararı MotoGP için nispeten yaşlı bir karar. Mevcut gridde sadece 13 sürücü 26 yaşında veya bu yaşa yakın. 26 yaşındakiler ve bu yıl 26 yaşına girenler ise Maverick Vinales, Brad Binder, Alex Rins, Jack Miller ve Miguel Oliveira. Bu sürücülerin hepsi de birden fazla sezon boyunca MotoGP'de olan fabrika takımlarındalar. Bu yüzden Razgatlıoğlu için gelişen gençler ve mevcut deneyimli biniciler arasında yer bulmak oldukça çok zor olabilir.

WhatsApp Viber call