Baştan Sona Karadeniz Turunda Nereler Görülmeli

Baştan Sona Karadeniz Turunda Gezilecek Yerler

 

  • ·       Abant Gölü


Karadeniz turumuzun ilk durağı Bolu ilinde yer alan ülkemizin bu eşsiz tabiat parkı. Abant Gölü Abant Dağları üzerinde oluşmuş doğal bir krater ve birikinti gölüdür. Abant Gölü her mevsimde eşsiz doğa güzelliklerini korumaktadır. Bu yüzden yılın her mevsiminde istediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz bir duraktır. Abant Gölü Tabiat Parkı’nın alanı 127 hektardır. Abant Gölü yeraltı suları ile beslenir.

  • ·       Zonguldak


Karadeniz turumuzun Abant Gölü’nden sonraki ikinci durağı turistik açıdan çok zengin tarihi ve doğal mekanlara sahip bir şehir. Tarih meraklıları için Zonguldak şehrinde gezip görebileceğiniz çok sayıda tarihi kaleler vardır. Zonguldak şehrinin doğal güzellikleri arasında ise çok sayıda göl, mağara, ören yerleri ve plajlar yer almaktadır.

  • ·       Ağaç Tüneli


Ağaç Tüneli Karabük-Bartın yolu üzerinde yer alır. Bu eşsiz doğal güzelliği özellikle Sonbahar aylarında ziyaret ederseniz eşsiz bir manzarayla karşılaşacağınıza eminiz. Şahsi aracınızla çıkacağınız Karadeniz turunuzda bu tünelden kesinlikle geçmelisiniz. Ağaç Tüneli’nden geçerken yaşayacağınız deneyimi asla unutamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

  • ·       Akgöl


Karadeniz’in sayısız güzelliklerinden birisi olan Akgöl Sinop’ta yer alıyor. Akgöl’ün her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip huzur veren doğası adeta bir cennet. Şahsi aracınız yoksa ve Karadeniz turunuza Samsun’dan başlayacaksanız bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

  • ·       Bandırma Vapuru Müzesi


Atatürk’ü 19 Mayıs 1919’da Samsun şehrine getiren Bandırma Vapuru’nun bir müze haline getirildiği bu durağınızda yakın tarihimizin havasını solumaya hazır olun. Hemen şunu belirtelim, Bandırma Vapuru Müzesi, aslına çok yakın bir taklit olarak tasarlanmış. Müze, Samsun’un Canik ilçesinde Doğupark’ın Milli Mücadele Parkı bölümünde yer alıyor.

  • ·       Ayasofya Kilisesi Müzesi


Bir sohbette Karadeniz turundan bahsediliyorsa o sohbette muhakkak Ayasofya Kilisesi Müzesi’nden de bahsediliyordur. Burası Doğu Karadeniz’in en önemli ibadet merkezlerinden biriydi. Adından da anlaşılacağı üzere burası aslında bir kilise olarak inşa edildi. 2013 senesinde ise cami olarak hizmet vermesi amacıyla halka açıldı. Tarihi kilisede Hristiyanlık dininin tarihi ile ilgili çok sayıda kabartmalar yer almakta. Doğu Karadeniz turunuzun Trabzon durağında araç kiralama imkanlarına da sahipsiniz.  • ·       Sümela Manastırı


Karadeniz turu denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi de elbette Sümela Manastırı. Sümela Manastırı oldukça görkemli bir dağın tam ortasına inşa edilmiş tarihi bir mimari deha örneği. Bu ihtişamlı manastır milattan sonra 4. yüzyılda inşa edilmiş. Sümela Manastırı’nın diğer adı Meryem Ana Manastırı. Manastır 1923 senesine kadar dini törenlerde kullanılmış olsa da bu tarihten sonra bir müze olarak hizmete devam etmiştir.

  • ·       Mavi Göl / Sodalı Göl


Mavi Göl görüntüsü ve yapısıyla ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Doğu Karadeniz’in eşsiz doğa güzelliklerinden bir tanesi. Mavi Göl her sene 100 bin kişi tarafından ziyaret edilen bir doğa harikası. 2014 senesinde keşfedilen Mavi Göl Giresun’un Dereli ilçesinde Kuzulan Tabiat Parkı’nda yer alıyor.

  • ·       Sırt Yayla


Sırt Yayla, Rize’de 300 hanesi olan eşsiz doğaya sahip bir yer. Bu küçük kasabada yaşayanlar da doğa ile uyumlu bir şekilde ahşap ve taş evlerde oturuyor. Bu yaylanın en etkileyici yeri de Altıparmak dağlarının görkemli zirvesinde bulunuyor. Bu görkemli manzarayla karşı karşıya kaldığınızda bir daha unutamayacağınız bir tecrübe edineceksiniz.


  • ·       Ulugöl Tabiat Parkı


Ordu’da yer alan Ulugöl Tabiat Parkı Türkiye’nin en temiz havasına sahip yeri olma özelliğine sahip. Bu parkta orman içerisinde uzun yürüyüşler yapmak size çok iyi hissettirecektir. Ulugöl Tabiat Parkı’nda gölün etrafında ailenizle piknik yapabilirsiniz.
WhatsApp Viber call