Nevşehir Kapadokya Havalimanı (NAV)

Nevşehir Gezi Rehberi

Nevşehir, Kapadokya bölgesinin başkentidir ve bölgeyi kapsamlı bir şekilde ziyaret etmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. İlk yerleşimler MÖ 3000'e kadar uzanır; en eski adı "Nyssa" idi. Kent ayrıca, kentin en yüksek noktasında bulunan kale gibi Selçuklu döneminden bazı ilginç kalıntılara da sahiptir. Kurşunlu Camii, etkileyici bir yapı kompleksine ve onu çevreleyen tarihi 1726 yılına uzanan bir medreseye sahiptir. Müze, yerel buluntulardan oluşan zengin bir koleksiyon sergilemektedir. Gülşehir ve Hacı Bektaş Veli'nin 14. yüzyılda yerleştiği kasaba olan Hacıbektaş, aşk ve hümanizm üzerine kurulu kendi Bektaş tarikatını kurmuştur. Hacıbektaş, oniks hediyelik eşyaları ile ünlüdür.

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Göreme Milli Parkı (Kapadokya)

Kapadokya, dünyanın en ilginç ve muhteşem manzaralarından birine sahiptir. Yaklaşık üç milyon yıl önce Erciyes dağı şiddetli patlamalar sonucu çevredeki platoyu volkanik tüf ile kapladı. Rüzgar, su ve yağmurun doğal etkileri bu bölgeyi aşındırarak, kırmızı ve altının sıcak tonlarından yeşil ve grinin soğuk tonlarına kadar değişen renklerde kaya mağaraları, tepeli tepeler ve pervazlı dağ geçitlerinden oluşan muhteşem, sürrealist bir manzaraya dönüştürdü. MÖ 4000 yıllarında ilk insanlar Kapadokya olarak bilinen Göreme'de kayaya oyulmuş konutlarda yaşardı. Bölgeye Hristiyanlık gelmiş, kayalara şapeller, kiliseler ve manastırlar inşa edilmiştir. Derinkuyu, Mazi ve Kaymaklı ‘da, sakinlerin akıncılardan saklanabilmeleri için şehirler yeraltında geliştirildi. Bir başka yeraltı şehri olan Öz konak da halka açık. Ziyaret etmek gerçekten harika ve insanların yeraltında yaşarken nasıl hissettikleri hakkında bir fikir veriyorlar.

Ürgüp

Nevşehir'in 20 km doğusunda bulunan Ürgüp, hareketli bir turizm merkezidir ve bölgenin tüm özelliklerini taşımaktadır. Bunun yanı sıra şarap üretim bölgesinin merkezidir ve her yıl Ekim ayında Uluslararası Şarap Festivali düzenlenmektedir. Gündüz turistik yerleri gezmek ve geceleri disko ve barlarda eğlence bulmak için kalmak için mükemmel bir yerdir. Ürgüp'te daracık sokaklar boyunca kayaya oyulmuş evlerde bir zamanlar insanların nasıl yaşadığını görebilirsiniz. Bu, birçok çeşit sunulduğu için halı ve kilim satın almak için iyi bir yerdir.

Pancarlık Vadisi, geleneksel taş evleri ile Mustafapaşa (Sinassos) ve Cemil köyleri, 2. yüzyıla ait Kırkşehitler Kilisesi'nin bulunduğu Taşkınpaşa ve Şahinefendi köyleri ile Devrent ve Çatalkaya Vadileri peribacaları ile ünlüdür. Göreme Açık Hava Müzesi, Ürgüp'ün yaklaşık 8 km kuzeybatısında yer alan fresklerle süslenmiş kaya kiliseleri ve şapellerden oluşan bir manastır kompleksidir.

Uçhisar

Kapadokya'ya en üstten bakmak istiyorsanız Uçhisar'ın doğal kaya kalesine çıkabilirsiniz. Böylece bölgenin Ürgüp ve Avanos gibi kasabalarına yüksekten bakma imkanını yakalamış olursunuz. Göreme Kasabası'nın popüler sırt çantalı gezgin üssü, Uçhisar'dan yokuş aşağı kısa bir mesafededir.

Uçhisar'da Kale Konak Oteli gibi bazıları mağara odalı çok sayıda otel, han, kiralık ev ve pansiyon var. Ancak ziyaretçilerin oraya gitmelerinin asıl nedeni, tüneller aracılığıyla hisar'ın tepesine, yüksek kaya çıkıntısına tırmanmak ve Kapadokya'nın en güzel manzarasını, sıcak hava balonundan aldığınız manzara dışında, muhteşem panoramik manzarasının tadını çıkarın. Gitmek için bir başka sebep de Uçhisar restoranında güzel bir akşam yemeği yemek.

Bölge için ana ulaşım noktası, yoğun otogarı ve çok yoğun olmayan havalimanı ile il başkenti Nevşehir'dir. En yakın tren istasyonu ve yoğun havalimanı Kayseri'dedir.

Mesafeler ve Seyahat Süreleri

Avanos: 11 km, 15 dakika

Göreme Açık Hava Müzesi: 7 km, 13 dakika

Göreme: 5 km, 10 dakika

Nevşehir: 8 km , 10 dakika

Ürgüp: 10 km, 20 dakika

Mustafapaşa

Türkiye'nin orta kesimlerindeki Kapadokya'daki birçok kasaba gibi, Ürgüp'ün (harita) 5 km güneyindeki Mustafapaşa, Osmanlı döneminde büyük ölçüde Yunan bir nüfusa sahipti.

Osmanlı Rum sakinleri tarafından Sinasos olarak adlandırılmaktaydı ve bugün hala birçok yerel halk tarafından bu şekilde adlandırılmaktadır. Kapadokya'nın turistik kentleri Ürgüp ve Göreme daha iyi bilinir, ancak Mustafapaşa da aynı derecede ilginç, daha az bilinir ve bu nedenle özgünlük arayanlar için daha iyi bir seçimdir.

Kalabalıktan uzaklaşmak ve Kapadokya'daki zamanınızı gerçek bir Türk kasabasında geçirmek istiyorsanız Mustafapaşa iyi bir seçimdir. Kalacak yer, eski konukları arasında Ekümenik Patrik ve İspanya Kraliçesi'nin de bulunduğu Gül Konakları'dır. Mustafapaşa, Soğanlı Vadileri'ne Ürgüp ve Göreme'den biraz daha yakın ve Göreme Vadisi ve Zelve Vadisi'nden çok uzak değil, yani burada daha merkezi bir konumdasınız.

Mustafapaşa’da Nerede Kalınır      

Ürgüp ilçesinin güney ucundaki bir köy olan Mustafapaşa'da(Sinasos) kalacak pek fazla yer yok ve burayı güzel yapan da bu: huzur ve sessizlik, kalabalık yok.

Kasabanın sunduğu lojmanlar arasında Gül Konakları en büyüleyicileri arasındadır. İki büyük eski Rum konağı güzel ve özgün bir şekilde restore edilmiştir, böylece üst sınıflar için hayatın nasıl bir şey olduğunu gerçekten hissedebilirsiniz.

Diğer Gezilecek Yerler

Elmalı, Aziz Basil, Aziz Barbara, Yılanlı, Karanlık, Çarıklı ve Tokali kiliseleri özellikle ilgi çekicidir ve freskleri çok iyi korunmuştur. Birçok hacı hala kiliseleri ziyaret ediyor. Göreme ve Uçhisar şehirleri, konilerin ve baca oluşumlarının büyüleyici manzarasını sunar. Uçhisar Kalesi en yüksek noktasıdır ve tepesinden manzara büyüleyicidir. Çavuşin'de Vaftizci Yahya Manastırı'nı bulacaksınız. Çekici Avanos kasabası, el sanatları, özellikle çömlekçilik ile ünlüdür ve bu zanaatı birçok stüdyodan birinde kendiniz deneyebilirsiniz. Soğanlı, onlarca şapel, kilise, salon ve türbe ile pitoresk bir güzelliğe sahiptir. 8. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar Soğanlı'da fresk sanatının Bizans gelişimi gözlemlenebilir. Ortahisar kasabası kayaya oyulmuştur. Balkan Vadisi'ndeki kiliseler en eskilerinden bazılarıdır. Kızılçukur Vadisi gün batımı sırasında dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Bu muhteşem resmi kaçırmamalısınız.

 

Kapadokya balon Uçuşları

En iyi balonda ve günün ilk uçuşunda yer alacağınızdan emin olmak için uçuşunuzu önceden ayırtın. Uçuşunuzun sabahı, ekip sizi şafaktan önce otelinizden alır ve günün ilk uçuşu için kalkış alanına götürür. Serin bir şafak başlangıcından sonra, yaklaşık bir saat boyunca köyler, üzüm bağları ve meyve bahçeleriyle dolu Kapadokya ay manzarasının üzerinde sessizce süzülür ve bir çiftçinin tarlasına inersiniz.

Ne Zaman Uçulur

En iyi uçuş havası, gökyüzünün açık olduğu ve rüzgarların şafakta hafiflediği Nisan'dan Ekim'e kadardır, ancak bazı şirketler kışın da uçmak için uygun havanın olduğu günlerde uçarlar. 2020'de 365 gün içinde 319 gün uçmak için şartlar iyiydi. 2019'da 266 gün. Kapadokya üzerinde 100'den fazla balon 27.775 uçuş gerçekleştirmiştir ve yarım milyona yakın yolcuyu gökyüzüne taşımıştır.

 

Bir kış ayındaki günlerin en az yarısı uçmak için elverişli olmaktadır. Ancak bunlar eşit aralıklı olmayabilir: art arda 10 iyi gün olabilir, ardından 5 kötü gün olabilir veya 2'li ve 3'lü günlerde iyi ve kötü gelebilir. En uygun olmayan hava - uçuşunuzun iptal edilme olasılığının en yüksek olduğu zaman - Ocak ve Şubat aylarıdır.

Nevşehir’de Yapılacaklar

Kapadokya'nın sıcak hava balonlarının en gözdesi Nevşehir, klişelerin ötesindeki keşfini bekliyor. Hatta bunun sizi şaşırtmaktan vazgeçmeyen bir şehir olduğu söylenebilir. Yakın zamanda burada bir yeraltı şehrinin bulunmuş olması, buranın gizemini haklı çıkarmaktadır.

Nevşehir'de yapılacak en iyi şey, volkanik patlamalar, tarihi yerler, vadiler, antik kalıntılar, özel müzeler ve hatta şarap imalathanelerinin canlı bir karışımıdır. Otantik bir deneyimin tadını çıkarmak için devam edin ve cennete kısa bir yolculuk için hamamlarını deneyin. Zelve Açık Hava Müzesi, Nevşehir'de yapılacaklar listesinde mutlaka görülmesi gereken bir yer. Bu cazibenin en önemli özelliği, bir dizi dini tablonun da bulunduğu bu büyük mağara köyünde Müslüman ve Katolik sakinlerinin yaşamış olmasıdır. Sonra üzerinde tüm popüler sıcak hava balonu gezilerinin yapıldığı Kızıl Vadi var. Uhrevi Kaymaklı, bahsi geçen yeraltı şehridir.

Kapadokya’da Nerde Kalınır

Kapadokya'da sade modern pansiyonlardan lüks beş yıldızlı otellere kadar her türlü otel bulunur. Ancak bölgenin gerçek karakteri mağara otellerinde, aslında bir mağara odasında uyuyabileceğiniz mağara otellerinde kendini gösterir.

Mağara odalar ayrıca, tüm konforlara sahip sade ama konforlu mağara süitlerden özenle hazırlanmış mağara süitlere kadar çeşitlilik gösterir (Esbelli Evi'nin ikiz duşları, devasa pençe ayaklı küveti, mutfağı, hızlı internet bağlantıları, çok dilli radyo ve TV kanalları bulunan lüks süitlerine göz atın.) Fiyatlar, sırt çantalı gezginlerden en özel lüks gezginlere kadar herkese uygundur.

Kapadokya’da Bulunan Restoranlar

Yaz aylarında şefler ve personel büyük şehirlerden Kapadokya'nın kasabalarına gelir ve basit de olsa güzel yemekler hazırlardı. Ancak yılın geri kalanında Kapadokya kasabaları turizmden çiftçiliğe döndü ve sadece en basit restoranlar açık kaldı.

O zamanlar çok geride kaldı. Türkiye'nin şu anda dünyanın en iyi on turistik destinasyonu arasında 6. sırada yer almasıyla Kapadokya, hem yerel halka hem de ziyaretçilere hizmet veren yıl boyunca mükemmel restoranlara sahiptir.

Nevşehir Kapadokya Ulaşım

Ankara'nın 285 km (177 mil; 4 saat) güneyinde ve İstanbul'un 730 km (454 mil; 12 saat) güneydoğusunda yer alan Nevşehir'e en kolay şekilde uçak veya otobüsle ya da ikisinin bir kombinasyonu ile ulaşılır.

Nevşehir-Kapadokya Havalimanı

Nevşehir'in 30 km (19 mil) kuzeybatısında, Gülşehir yakınlarındaki Tuzköy'de bulunan Nevşehir-Kapadokya Havalimanı (Nevşehir-Kapadokya Havalimanı, ), İstanbul'dan, genellikle Kayseri Erkilet Havalimanı'ndan daha düşük ücretlerle ve ayrıca İstanbul'dan günlük uçuşlar düzenliyor.

Otobüsle Gitmek

Nevşehir, şehir merkezinin birkaç kilometre güneybatısında, yoğun bir Otogar (otogar) ile Batı Kapadokya'nın kara ulaşım bağlantı noktasıdır. Kapadokya'nın kuzeyinden, güneyinden veya batısından uzak bir şehirden otobüse binerseniz, muhtemelen Nevşehir'e gelirsiniz ve muhtemelen minibüsle nihai varış noktanıza (Avanos, Göreme, Mustafapaşa, Uçhisar gibi bir Kapadokya kasabası) devam edersiniz.

Trenle Gitmek

En yakın tren istasyonları Konya, Niğde ve Kayseri'dedir.

Kapadokya ve Civarında Bulunan Yerlere Gidiş Süreleri ve Mesafeler

Adana: 282 km, 5 saat

Aksaray: 73 km, 1 saat

Aladağlar Milli Parkı: 144 km, 2.25 saat

Ankara: 285 km, 4 saat

Antalya: 634 km, 9 saat

Avanos: 17 km, 20 dakika

 

Derinkuyu: 30 km, 40 dakika

Göreme: 10 km, 15 dakika

Güzelyurt: 95 km, 1.75 saat

Ihlara Vadisi: 110 km, 2 saat

İstanbul: 730 km, 12 saat

Kaymaklı: 20 km, 25 dakika

Kayseri: 102 km , 1.5 saat

Kırşehir: 93 km, 1.5 saat

Konya: 221 km, 3.5 saat

Niğde: 77 km, 1.25 saat

Pamukkale: 650 km, 9.5 saat

Uçhisar: 8 km, dakika

Ürgüp: 23 km, 25 dakika

Kapadokya Turları

Yarım günlük veya tam günlük rehberli Kapadokya turuna katılmak, bölgenin yerel toplu taşıma ağının zayıf olması nedeniyle mükemmel bir fikirdir. Araç kiralamak toplu taşıma sorununa iyi ama mükemmel bir çözüm değil. Çünkü Kapadokya'da yolunuzu bulmak bazı bölgelerde yetersiz tabelalar nedeniyle zor. GPS yararlıdır, ancak her zaman doğru değildir. Bir araba ve şoför kiralamak, özellikle maliyeti paylaşan küçük bir gezgin grubunuz varsa, iyi bir çözümdür.

 

 

Nevşehir Kapadokya Havalimanı (NAV)
  • Nevşehir Kapadokya Havalimanı (NAV)
WhatsApp Viber call