Kiralık Araçlarda Yazılan Trafik Cezaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik kuralları hem araç sürücüleri hem de yayalar için trafiği daha güvenli hale getirmektedir. Özellikle büyük şehirlerde şehrin keşmekeşinde, kimi zamanlarda trafik kurallarına uyma konusunda gerekli hassasiyet gösterilemiyor. Trafik kuralları sürücülerin, hem yayalara hem de diğer sürücülere karşı yükümlülüklerini yasal bir zorunluluk haline getirerek trafiği daha düzenli ve güvenli hale getiriyor. Bu kurallara uymamak ise birçok yasal cezai işlem ile neticelenmekte. Bu cezalar normal şartlarda araç sahibi olan sürücülere kesiliyor. Fakat bildiğiniz gibi araç kiralama piyasası da ülkemizde çok geniş ölçekli bir sürücü kitlesine hitap etmekte. Bu sebeple birçok insan da kiralık araçlarda kesilen trafik cezaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Sürücülerin, kiralık araçlarla gerçekleştirdikleri trafik kuralı ihlalleri için cezai işlemler nasıl gerçekleştiriliyor? Haydi şimdi hep beraber bu sorunun cevabını öğrenelim.

Kiralık Araç Kullanan Sürücüler Trafik Kurallarını İhlal Ederse Ne Olur?


İçerisinde bulunduğumuz seneye kadar kiralık araç kullanan sürücülerin gerçekleştirdikleri trafik kurallarının ihlali dolayısıyla kesilen cezalar araç kiralama şirketine gönderilmekteydi. Yani bu tür trafik kuralı ihlalleri durumlarında yetkili merciler doğrudan araç kiralama şirketini muhatap almaktaydı. Bu durum da birçok araç kiralama firmasının mağduriyetiyle sonuçlanıyordu. Çünkü araç kiralama şirketleri, firma üzerine kayıtlı araç plakalarına yönelik uygulanan bu cezaları bazı sürücülerden hiçbir şekilde tahsil edememekteydi.

Türkiye’nin dört bir yanından araç kiralamacıları derneklerinin sözcüleri bu durumun ortaya çıkarmış olduğu mağduriyetleri sık sık gündeme getirmekteydi. Hatta bu mağduriyetler o kadar büyük boyutlardaydı ki dernek sözcülerine göre araç kiralama şirketleri bazı araçlar için senelik on binlerce TL’ye varan trafik cezalarını ödemek zorunda kalıyordu. Çünkü araç kiralama şirketleri, bu cezai işlemlere maruz kalan bazı sürücülerden ceza tutarlarını tahsil edememekteydi. Bu durum da sonu icralarla biten adlı süreçlerin yürütülmesine kadar varmaktaydı. Fakat artık bu dönem geride kaldı.

Kiralık Araçlara Uygulanan Cezalarda Yeni Dönem


Bahsetmiş olduğumuz gibi içerisinde bulunduğumuz seneye kadar kiralık araçlara uygulanan cezai işlemlerde yetkili mercilerin muhatapları doğrudan araç kiralama şirketleriydi. Fakat 2021 senesi itibariyle bu durum tamamen değişti. Artık kiralık araçlara uygulanan cezai işlemlerin doğrudan araç kiralama şirketlerine gönderilmesi dönemi geride kaldı. Yeni dönemde uygulanan hukuki düzenlemelere göre kiraladıkları araçlarla trafik kurallarını ihlal eden sürücülere cezai işlem araç ruhsatı üzerinden değil, ehliyet üzerinden uygulanacak. Yani yeni yasaya göre kiralık araçlarla ne kadar trafik kuralı ihlal edilirse edilsin kesilen adli para cezaları doğrudan araç sürücülerine gönderilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yasa ile Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te gerçekleştirilen bu değişiklik sene başında duyuruldu. Yeni yasal düzenleme ile birçok araç kiralama firması yetkilisi, sürücülerden tahsil edemeyip de ödemek zorunda kaldıkları trafik cezalarının yarattığı bu ağır yükten kurtulmuş oldu. Yönetmelikte gerçekleştirilen bu değişiklik sonucunda araç ruhsatının sahibi konumunda olan firmaya gelen ceza tutanakları doğrudan trafik kurallarını ihlal eden sürücülere gönderiliyor. Araç kiralamak isteyenlerin bilmesi son derece faydalı olacak bu yönetmelik ile meydana gelen trafik kuralları ihlallerinde de önemli bir azalma yaşanması bekleniyor. Emr Car Rental araçları ile sizlere güvenli ve cezasız sürüşler dileriz.


WhatsApp Viber call