Emr Car Rental ile Sultan Sazlığı Milli Parkı’na Gidiyoruz

Sultan Sazlığı Milli Parkı Kayseri’de yer alan Develi Ovası’nın en alçak kesimlerinde bulunmaktadır. Park sadece Kayseri ilimizin değil ülkemizin en ilgi çekici tabiat güzelliklerinden birisi olarak görülmektedir. Sultan Sazlığı ismi nereden geliyor diye soruyor olabilirsiniz. Bu isim bu tabiat harikasının Osmanlı İmparatorluğu padişahları tarafından av ve dinlenme mekanı olarak kullanılması sebebiyle verilmiş. Üç kıtada toprakları olan bir imparatorluğun padişahlarının bile gözdesi olabilmeyi başaran Sultan Sazlığı’nın nasıl bir doğası olduğunu varın siz düşünün.

Sultan Sazlığı hem tuzlu hem de tatlı su ekosistemlerini bir arada barındırmakta. Aynı zamanda konumu itibariyle Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki iki ana kuş göçü güzergahının tam olarak kesiştikleri bir konumda bulunuyor. Bu özellikleri sebebiyle hem Anadolu’nun hem de bu iki kıtanın en önemli doğal mekanlarından birisidir.

Sultan Sazlığı’na adını veren ilk ziyaret ise 1636 senesinde düzenlenen Revan seferinde Dördüncü Murat’ın burada konaklayarak dinlenmesi olmuş. Bu tarihten sonra sazlık imparatorluğun diğer padişahları ve devlet büyükleri tarafından da bu tür amaçlarla kullanılmaya devam edilmiş. Haydi şimdi Sultan Sazlığı’nın doğasını biraz daha yakından inceleyerek yazımıza devam edelim.

Sultan Sazlığı’nda Sizleri Neler Bekliyor?

Öncelikle Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki kuş göç güzergahlarının kesişim noktasında olmasından dolayı doğru zamanda gelmeniz halinde burada üç yüzden fazla kuş türünü gözlemleyebilirsiniz. Bu özelliği sebebiyle ülkemizin en önemli kuş cenneti olan Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden hemen sonra gelen bir diğer önemli kuş cenneti konumundadır. Bununla birlikte çok zengin bitki örtüsü ve muhteşem doğasını çevreleyen engin dağlar ziyaretçilerine oldukça panaromik bir manzara da sunuyor. Bu özellikleri sayesinde hem yerli hem de yabancı doğa fotoğrafçıları tarafından son derece ilgi görmekte olan Sultan Sazlığı’na her sene binlerce doğa tutkunu akın ediyor.

Sultan Sazlığı yürüyüş güzergahında yer alan kamelyalar kuş gözlemciliği yapabilme bakımından oldukça elverişli bir konumda bulunuyor. Eğer Sultan Sazlığı’na kuşları gözlemlemek amacıyla geldiyseniz mutlaka sabah erken saatlerde gelin ve gezinizi de mutlaka bir tekne kiralayarak gerçekleştirin. Sultan Sazlığı tesis bakımından tam olarak yeterli imkanlara sahip olmasa bile yeme-içme, dinlenme ve diğer ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz bakımından yeterli durumdadır.

Ziyaretçiler Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda sandal gezisinden fayton turlarına ve at binmeye kadar birçok farklı etkinlikte de yer alabilirler. Bununla birlikte Sultan Sazlığı’nın Milli Park kısmının hemen girişinde bir kamp alanı da bulunmakta. Haydi şimdi hem Kayseri’nin hem de ülkemizin bu nadir tabiat harikasına nasıl gidebileceğinizi de sizlerle paylaşalım.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Sultan Sazlığı konum itibariyle Kayseri iline bağlı iki ilçe olan Yeşilhisar ve Develi’nin sınırında yer almaktadır. Park Kayseri şehir merkezine ise 85 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Parka özel aracıyla gidecek sürücüler Kayseri-Niğde yolunu kullanarak önce İncesu sonra da Yeşilhisar ilçelerini geçmelidir. Bu güzergah üzerinden Ovaçiftlik Köyü’ne varabilirsiniz. Ovaçiftlik Köyü, Sultan Sazlığı Milli Parkı’nın merkezi konumundaki Yay Gölü’nün hemen kıyısında bulunmakta. Kayseri merkezden buraya özel aracınızla yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun ardından varabilirsiniz. Eğer Sultan Sazlığı’na gitmek için bir özel araca sahip değilseniz Emr Car Rental Kayseri şubemizde en son model araçlarımızla sizleri ağırlamaktan mutluluk duyarız. Emr Car Rental güvenli ve huzur dolu seyahatler diler.


WhatsApp Viber call