Emr Car Rental ile Günpınar Şelalesine Gidiyoruz

Malatya hem doğal güzellikleri hem de tarihi mekanları bakımından ülkemizin en güzide şehirlerinden birisidir. Bu şehirde görülmesi gereken yerlerin tamamını birkaç günlük tatillerde gezebilmeniz neredeyse imkansızdır. Bu sebeple bu şehrin tüm güzelliklerine şahit olabilmek için birkaç günden çok daha fazla vakit ayırmanız gerekecektir. Fakat buna vakit bulamayan gezginler için de Malatya’da mutlaka görmeleri gereken yerler elbette bulunmaktadır. Bu yazımızda sizleri Emr Car Rental araçlarıyla Malatya Gürpınar Şelalesine götürüyoruz.

Gürpınar Şelalesi Malatya’nın Darende ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Darende merkeze yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Günpınar Şelalesine Malatya merkezden gitmek isteyenlerin ise yaklaşık 115 kilometrelik bir yolculuğu tamamlamaları gerekecektir.

Günpınar Şelalasi eskiden Aşudu Şelalesi adıyla bilinirmiş. Şelale bu ismini Darende ilçesinde bulunan civar köylerin birisinden almış. Günpınar Şelalesinin en çok göze çarpan özelliği ise neredeyse hiçbir şekilde insan eli değmemiş doğası. Şelalenin yer aldığı kanyon bitki örtüsü bakımından da son derece zengin. Bu sebeple doğa tutkunlarını kendisine hayran bırakan Günpınar şelalesine her yıl binlerce insan geliyor.

Günpınar Şelalesi, sahip olduğu güzellikler sebebiyle de devlet tarafından koruma altına alınarak Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Ziyaretçiler, bozkırın bu eşsiz yeşil cennetinin tadını tam tamına 650 dönümlük bir arazi üzerinde çıkartabilirler. Yeşilin ve mavinin her tonunu biraraya getiren Günpınar şelalesi ziyaretçiler tarafından en çok dinlendirici ve huzur verici özelliği sebebiyle seviliyor. Siz de birkaç günlüğüne de olsa şehrin keşmekeşinden uzaklaşıp stres atmak istiyorsanız ve yolunuz Malatya’ya düşerse mutlaka Günpınar Şelalesine uğramanızı tavsiye ederiz. Bu doğa harikasını ziyaret ettiğinizde yanınızda mutlaka bir fotoğraf makinesi veya video kaydedici getirmeyi de unutmayın.

Günpınar Şelalesinde Sizleri Neler Bekliyor?


Günpınar Şelalesi içerisinde bulunduğu kanyonda yaklaşık 40 metrelik bir yükseklikten dökülmekte. Şelalenin hemen yanında yer alan doğal kaynak suyu ise soğuk kış aylarının etkisiyle tamamen donarak ziyaretçilere muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Eğer Günpınar Şelalesine temiz hava almak ve huzurlu vakit geçirmek için geliyorsanız bahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bahar aylarında Günpınar Şelalesinin içerisinde bulunduğu vadinin doğası canlanmakta ve yeşilin her tonu bu aylarda vadide hayat bulmaktadır. Bu dönemlerde ziyaretlerini gerçekleştirecek olan doğa tutkunları vadide yer alan piknik alanlarında da serbestçe piknik yapabilme olanağına sahipler.

Şelalenin çevresinde ziyarete gelen gezginlere hizmet vermek amacıyla açılmış yeme ve içme tesisleri de bulunmaktadır. Dilerseniz bu tesislerde çay ve kahve eşliğinde bu eşsiz doğanın tadını saatlerce çıkarabilirsiniz. Peki Günpınar Şelalesine nasıl gidiliyor? Haydi şimdi de bu sorunun cevabını sizlerle paylaşalım.

Günpınar Şelalesine Nasıl Gidilir?


Hem doğa hem de kültür turizmi açısından bulunmaz nimetlere sahip Malatya gezimizin sıradaki durağı olan Günpınar Şelalesine doğru yola çıkmak için ilk olarak Emr Car Rental Malatya şubesinden aracımızı kiralıyoruz. Aracımızı kiraladıktan sonra Malatya merkez üzerinden Kayseri/Malatya yoluna çıkıyoruz. D300/D850 güzergahını takip ederek bir buçuk saate yakın bir yolculuğun sonunda Günpınar Şelalesine ulaşabilirsiniz. Emr Car Rental, son model araçlarıyla güvenli ve keyifli seyahatler için her zaman yanınızda.


WhatsApp Viber call