Emr Car Rental ile Adana Sinema Müzesine Gidiyoruz

Adana Altın Koza Film Festivali 1969 senesinden beri her yıl düzenli olarak organize edilmektedir. Festival ilk olarak Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde Altın Koza Film Şenliği adı altında organize edilmiştir. Festivalin her seneki en büyük destekçilerinden birisi Türk Film Arşivi’dir. Festivalin içeriği ilk olarak organize edildiği tarihten günümüze kadar her geçen sene daha da zenginleşmekte olup Adana sınırlarını aşarak tüm Türkiye’nin en önemli kültür-sanat faaliyetlerinden birisi olabilmeyi başarmıştır.

Altın Koza Film Festivali esasen senelerdir Çukurova’nın simgesi olagelmiş pamuk ürününü temsil etmektedir. Festivalin amacı ise düzenlendiği ilk günden itibaren Türk sinemasına ödüllerle destek olabilmektir. Festival ödüllerini ilk senesinde en iyi yönetmen dalında Metin Erksan’a, en iyi film dalında Kuyu filmine, en iyi kadın oyuncu dalında Ezo Gelin filminin başrol oyuncusu Fatma Girik’e ve en iyi erkek oyuncu dalında da Seyit Han filminin başrol oyuncusu Yılmaz Güney’e dağıtmıştır.

Festival 1978 senesinden 1992 yılına kadar 18 sene boyunca ekonomik nedenlerden dolayı düzenlenmedi. 1992 senesinde ise Adana Belediyesi’nin çabaları sayesinde Adana Altın Koza Film Festivali ismiyle Türk Kültür-Sanat dünyasına yeniden geri dönmüştür.

Adana Sinema Müzesi Nerededir?

Adana Sinema Müzesi de Altın Koza Film Festivali kapsamında Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Tepebağ Mahallesi’nde açılmıştır. Seyhan ilçesinde bulunan Tepebağ Mahallesi, geleneksel Türk mimarisinin en özgün örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Mimari açıdan değerli bu eserler Tepebağ Evleri adı ile bilinmektedir. Tepebağ Evleri, 19. Yüzyıl ile birlikte Çukurova Bölgesinde gerçekleştirilen pamuk üretimi sayesinde Adana’nın zenginleşmesiyle konar-göçer yaşam tarzını benimsemiş Türkmenlerin yerleşik hayata geçmeleri neticesinde ortaya çıkmıştır. Adana Sinema Müzesi de Adana Belediyesi’nin mimari açıdan değerli bu evlerden birisini 2011 senesinde restore etmesi neticesinde açılmıştır.

Adana Sinema Müzesinde Neler Var?

Müzenin amacı Türk sinema tarihini insanlara Adana ilinin perspektifi ile yansıtabilmektir. Müzede ise başlıca olarak Türk Sinema Tarihi’ne büyük katkılar sağlamış Abidin Dino, Yılmaz Güney ve Orhan Kemal gibi önemli isimlere ait balmumu heykeller, eski sinema afişleri ve filmler ile fotoğraflar ve önemli sanatçılara ait kişisel eşyalar yer almaktadır. Aynı zamanda müzede bulunan 3500 parçalık sinema ve fotoğraf kitap koleksiyonu 1891 senesinden bu yana ülkemizde yayınlanmış fotoğrafçılık ve sinemacılıkla alakalı kitapları içermektedir.

Adana Sinema Müzesine Nasıl Gidilir?

Sinema Müzesi Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunmaktadır. Müzeye özel aracınızla gidebileceğiniz gibi toplu taşımayı kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayabilmek için Seyhan ilçe merkezinden kalkan Barkal dolmuşlarından birisine binmeniz gerekmektedir. Bu dolmuşlar Eski Vilayet - Taşköprü güzergahını kullanmaktadır. Siz de son durak olan Taşköprü’de indikten sonra 200 metre kadar yürüyüp Adana Sinema Müzesi’ne varabilirsiniz. Eğer müzeye özel aracınızla gidecekseniz yine Seyhan ilçe merkezinden hareket ederek Eski Vilayet - Taşköprü güzergahını takip edebilirsiniz. Fakat özel aracıyla ulaşım sağlayacak sürücülerin müzenin bulunduğu lokasyonda park yeri bulma konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini belirtelim. Bu yüzden aracınızı Tepebağ içerisindeki otoparklardan birisine bırakıp kalan yolu yayan şekilde devam etmek sizin için daha isabetli olacaktır.

Son olarak girişin tamamen ücretsiz olduğu Adana Sinema Müzesini haftanın herhangi bir gününde sabah 8:00 ile akşam 17:00 arasında ziyaret edebileceğinizi belirtelim. Emr Car Rental tüm sanatseverlere sanat dolu günler diler.


WhatsApp Viber call