Döner Kümbet Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Döner Kümbet yerel ahali arasında yaygın olarak Şah Cihan Hatun Kümbeti adıyla da bilinmektedir. Kayseri ilimizde bulunan Anadolu Selçuklularına ait mimari eserler arasında en değerli olanlarından birisidir. Türbede inşasına ait bilgilerin yer aldığı bir kitabe de bulunmaktadır. Bu kitabeye göre kümbet Anadolu Selçuklu Prensesi Şah Cihan Hatun’un namına inşa ettirilmiştir. Fakat kitabede en önemli bilgilerden birisi olan kümbetin inşa edildiği tarihten bahsedilmemiştir. Şah Cihan Hatun’un Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat’ın kızı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla Ahlat ve Niğde illerimizdeki muadilleri ile de karşılaştırıldığında Döner Kümbetin 13. yüzyılın son çeyreğinde inşa ettirildiği varsayımında bulunulabilir. Bu konudaki bilimsel görüşler de ağırlıklı olarak bu yöndedir. Zira Kayseri Abideleri isimli eserin yazarı olan Albert Gabriel bu görüştedir. Albert Gabriel’e göre Şah Cihan Hatun Kümbeti 1276 senesinde inşa ettirilmiştir.

Döner Kümbet İsmi Nereden Geliyor?

Döner Kümbet Anadolu Selçuklularının son dönemlerine ait en önemli mimari eserlerden birisidir. Dolayısıyla Anadolu Selçuklularının modern mimari anlayışını en iyi şekilde yansıtan eserlerden birisi olduğunu da söyleyebiliriz. Yapının üzerinde hayat ağacından aslana, kanatlı ve insan başlı parslardan çift başlı kartala kadar çok sayıda figür bulunmaktadır. Kümbet 12 yüzeye sahiptir. Döner Kümbet ismi de tam olarak buradan gelir. Çünkü kümbetin giriş kapısının iki yanında da bulunan yüzeyler hariç diğer 10 yüzeyin tamamı taş işçiliği ve geometrik desenler bakımından neredeyse birbirinin aynısıdır. Bu özelliği sebebiyle kümbetin etrafında dolaşan insanlar sürekli aynı figürleri görmektedir. Kümbet içerisinde yer alan türbeye sadece iki yönlü dar bir merdiven vasıtasıyla çıkılır.

Kümbetin kapı cephesinin üzerinde kanatlı ve insan başlı iki pars ve bunların ortasında da bir adet çift başlı kartal bulunmaktadır. Fakat bu kabartmalar da kümbetin diğer yüzeylerinde yer alan diğer kabartmalar gibi zaman içerisinde kısmen deforme olmuştur. Döner Kümbet aslında yerel halk arasında yaygınlaşan define hikayelerinden korunması adına Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1980 senesinde koruma altına alınmıştır. Böylece günümüze kadar büyük ölçüde korunarak ulaşabilmeyi başarmış ender Selçuklu yapılarından olan Şah Cihan Hatun Kümbetinin hazine avcıları tarafından daha fazla tahrip edilmesi önlenebilmiştir.

Döner Kümbete Nasıl Gidilir?

Şah Cihan Hatun adıyla da bilinen Döner Kümbet Kayseri ilimizin Melikgazi ilçesindeki Seyit Gazi Mahallesinde, Kartal Kavşağı adı verilen lokasyonda bulunmaktadır. Kavşağın bulunduğu cadde ise Talas Caddesi’dir. Oldukça merkezi bir konumda bulunması dolayısıyla Döner Kümbete Kayseri’nin her yerinden hem toplu ulaşım araçlarıyla hem de şahsi aracınızla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer şahsınıza ait bir özel araca sahip değilseniz Emr Car Rental Kayseri şubemize uğrayarak geziniz için en uygun son model araçlarımızdan birisini uygun fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Emr Car Rental keyifli seyahatler diler.

WhatsApp Viber call