Doğu Ekspresi ile Unutulmaz Bir Yolculuk


Doğu Ekspresi ile Gezebileceğiniz Yerler


Doğu Ekspresi Turu ile Anadolu’yu boydan boya keşfedebilirsiniz. Doğu Ekspresi Turu 25 saat kadarlık bir süre boyunca devam eder. Ancak gözünüz korkmasın, bu uzun süre boyunca her an oturduğunuz vagonun penceresinden Anadolu’nun eşsiz güzellikteki manzaralarına şahit olacaksınız. Yani sıkılmayacağınıza emin olabilirsiniz. Bu yolculuk size filmlerde şahit olduğunuz türde bir deneyim yaşatacak. Yolculuk boyunca Anadolu’nun görkemli dağları, uçsuz bucaksız ovaları, engin denizleri ve bu topraklara can veren nehirlerine şahit olacaksınız. 25 saat süren bu sefer Ankara’dan başlayıp Türkiye’nin en doğusunda, Kars’ta sona eriyor. Doğu Ekspresi Turu sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum şehirlerinden geçerek Türkiye’nin doğu ucunda yer alan Kars iline varıyor. Doğu Ekspresi Turu ile keşfedebileceğiniz yerleri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Erzurum

Erzurum şehrinde günübirlik bir gezi sırasında ziyaret edebileceğiniz çok sayıda yer vardır. Bu yerleri şekilde sıralayabiliriz:
 
1.Erzurum Kongre Binası

Bu bina Milli Mücadele döneminde Erzurum Kongresinin toplandığı ilk binadır. Bina Ermeni Kız Yatılı Okulu olarak da eğitim vermiştir. Binayı 1864 senesinde Mıgırdiç Sanasaryan inşa ettirmiştir.

2.Üç Kümbetler

Üç Kümbetler, Erzurum şehrinin Yakutiye ilçesinde yer almaktadır. Arkeolojik testler bu tarihi kümbetlerin 12. Yüzyıl ile 14. Yüzyıl arasında bir tarihte inşa edildiğini göstermektedir. Burası Anadolu topraklarında bulunan anıt mezarlar için en iyi örneklerden birisidir. Üç Kümbetler’den en büyük olanının Emir Saltuk’a ait olduğu düşünülmektedir.


3.Çifte Minareli Medrese


Çifte Minareli Medrese, Anadolu Selçuklu Devleti’nin Erzurum topraklarında yer alan en önemli eserlerinden birisidir. Çifte Minareli Medrese’nin en ön plana çıkan özelliği kendisine hayran bırakan taş işlemeleridir.

4.Yakutiye Medresesi

Medreseyi 1310 senesinde Hoca Yakut Gazani yaptırmıştır. Tüm Anadolu topraklarında bulunan kapalı avlulu medreseler arasında en büyük olanı Yakutiye Medresesi’dir. Medresenin mukarnaslı bir kubbesi vardır. Yakutiye Medresesi’nin sahip olduğu süslemeler ve motifler onu Anadolunun en gösterişli yapılarından birisi haline getirmektedir.

5.Taş Han ve Oltu Taşı

Taş Han, serbestçe alışveriş yapabileceğiniz tarihi bir çarşı. Bu çarşıdan bölgenin ünlü Oltu Taşlarını satın alabilirsiniz. Burada oltu taşlarının her çeşidini bulabilirsiniz.

  • Kars

Doğu Ekspresi turu denildiğinde akla doğal olarak ilk gelen şehir ismi Kars’tır. Bu durum Kars’ın turistik bir bölge olarak oldukça hareketli günler yaşamasına sebep oluyor. Doğu Ekspresi sayesinde Kars ilinin görülmeye değer mekanlarını ziyaret edebileceksiniz.

1.Sarıkamış Şehitliği

Sarıkamış Şehitliği, Allahu Ekber Dağları’nda yer almaktadır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış Harekatı’nda ağır kış şartları sebebiyle şehit düşen askerlerin anısına yapılan bu şehitlik milli duygularınızı açığa çıkaracak.

2.Ani Harabeleri

Kars denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Ani Harabeleri’dir. Burası tarihi kayıtlarda 1001 Kiliseli Şehir olarak geçer. Şehir tarihte Ermeni devletlerine başkentlik yapmıştır. Ani Harabeleri Arpaçay kıyısında yer almaktadır


3.Çıldır Gölü


Çıldır Gölü her mevsimde ziyaret edebileceğiniz bir yer olma özelliğine sahiptir. Bunun sebebi ise gölün bahar aylarında ziyaretçilerine tam bir doğal şölen sunmasıdır. Bunun yanı sıra kış aylarında ise tamamen buz tutan bu göl, takvim yapraklarında yer alan fotoğraflardaki manzaraları aratmayacak güzellikte büyüleyici bir hale bürünüyor.

4.Boğatepe Köyü

Bu durağınızda Türkiye’nin ilk peynir müzesini ziyaret etme şansına sahipsiniz. Köyde tamı tamına 16 adet farklı türde peynir üretiliyor.

5. 12 Havariler Kilisesi

Doğu Ekspresi turunun son durağında yer alan 12 Havariler Kilisesi aynı zamanda Kümbet Camii olarak da bilinir. Bin seneyi aşkın bir zamandır ayakta kalmayı başaran bu eşsiz baş yapıtın duvarlarında 12 Havari tasvirleri bulunmaktadır.WhatsApp Viber call