Araçlardaki Yağ ve Yakıt Filtresinin Kalitesi Neden Önemlidir?

Yağ filtreleri motorun ömrünü etkileyen en önemli parçalardandır. Bildiğiniz gibi motorlarda bulunan hareketli parçaların birbirine sürtünerek aşınmalarının önüne geçen şey yağ sisteminin ta kendisidir. Bununla birlikte yağ sisteminin çok önemli bir diğer görevi daha vardır. Bu da motordaki birbirine temas eden parçalardan kopan metal zerreciklerle aşınma ve paslanma gibi durumlardan kaynaklanabilecek tüm maddeleri temizlemektir. Bir yağ filtresinin görevi de tam olarak budur. Söz konusu bu parçaların silindir ve piston gibi birbirine temas ederek işleyen parçaların arasına girmesine engel olurlar. Peki bir yağ filtresi bu görevini iyi bir şekilde yerine getiremezse neler olur?

Bu durumda silindir ve pistonların arasına bu tür atıklar veya metalik zerrecikler kaçacaktır. Neticede piston ve silindirlerin yüzeyleri aşınacak ve zamanla daha büyük arızalara sebebiyet verecektir. Örnek vermek gerekirse daha ileri durumlarda yanma odasına yağ sızması ve kompresyon kaçağı gibi arızalar da meydana gelebilir. Hatta motordaki turbo yatağı da gitgide aşınacak ve turboyu sağlıklı bir şekilde işleyemez hale gelecektir.

İşte kalitesiz bir yağ filtresi kullanmak motorunuzdaki bu atıkların yağ ile birlikte motorunuza sızmasına sebep olur. Bu parçacıklar başlı başına motorunuzdaki aksamlara zarar verebilecek durumdayken üstüne yağın yağlama özelliğini de olumsuz yönde etkileyecektir. Böylece hem turbonuzda hem de motorunuzda da yetersiz yağlamadan kaynaklanan birtakım arızalar da baş göstermeye başlayacaktır.

Kaliteli bir yağ filtresi ise motorun stop olması ile birlikte içlerinde bulunan yağı boşaltmaz. Bu da motorun ilk çalışmasıyla birlikte daha hızlı yağlanmasına olanak tanır. Kaliteli bir yağ filtresi iyi bir bypasss valfine de sahiptir. Bu valf sayesinde filtre tıkansa bile motor asla yağsız kalmaz. Kalitesiz bir bypass valfi ise kullanıma bağlı bir şekilde arızalanacak ve açık kalmaya devam edecektir. Bypass valfinin bu şekilde açık kalması yağlamada filtrelenmemiş yağın kullanılmasına neden olur. Neticede kirli yağ ile yağlanan motorun tüm aksamlarında aşınma ve paslanmanın meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Kaliteli bir yağ filtresi gözünüze normalden biraz daha pahalı gözükebilir. Fakat, bu parayı ödemek sizi kalitesiz bir yağ filtresi kullanmanın ileriki süreçlerde meydana getirebileceği arızalardan doğacak masraflardan kurtaracaktır. Bu sayede hem motorunuzun ömrünü uzatabilir hem de daha uzun süreler boyunca maksimum performans göstermesini sağlayabilirsiniz.

Motor ömrü ve performansı demişken yakıt filtresinden de bahsetmemek olmaz. Çünkü yakıt filtresi de motorunuzun hem ömrünü hem de performansını doğrudan etkileyen önemli bileşenlerdendir. Peki bir yakıt filtresinin işlevi tam olarak nedir?

Motorlu taşıtlarda depodan sağlanan yakıt enjektörlere iletilir. Fakat bu yakıtın içerisinde kimi zaman motorun arızalanmasına sebebiyet verebilecek minik zerrecikler bulunmaktadır. Bu zerreciklerin kaynağı yakıt deposunun kendisi de olabilir. Bir yakıt filtresi enjektörlere aktarılan yakıtın kaynağı ne olursa olsun bu zerreciklerden mümkün olabildiğince arındırılmış olmasından sorumludur. Kalitesiz bir yakıt filtresi kullanıma bağlı olarak daha kısa bir sürede deforme olacaktır. Böylece filtrelenmeyen zararlı parçacıklar zaman içerisinde enjektörlerin tıkanmasına neden olur. Neticede ise silindirlere yeterli miktarda yakıt aktarılamayacak ve motorda vuruntu meydana gelecektir. Söz konusu arızanın giderilmemesi ise vuruntunun pistonlara ve silindire zarar vermesine sebep olacaktır.


WhatsApp Viber call