Araç Kiralama Depozitosu Nedir? | Nasıl Çalışır?

Araç kiralama depozitosu hakkında herhangi bir şüpheniz mi var? Araç kiralama şirketleri tarafından neden depozito istendiğini merak ettiniz mi? Emr rent a car ile araç kiralarken araç kiralama depozitoları hakkında bilmeniz gereken her şey burada! Bir araba kiralarken neden depozito bıraktığınızı, bunun için nasıl ödeme yapacağınızı ve (en önemlisi) ne zaman geri alacağınızı öğrenin.

Araç kiralamada en sık sorulan sorulardan biri depozito ile ilgilidir. Gerçekten gerekli mi? Depozitosuz araç kiralamak mümkün mü? Ne kadar olacak? Pekâlâ, temelden başlayalım, olur mu?

Araç kiralama depozitosu nasıl çalışır?

Araç kiralama depozitosu, siz araçla birlikteyken güvende olmanız için kiralama şirketi tarafından istenen belirli bir miktar paradır. Araba çok kirli veya çizikli olarak iade edilirse, örneğin kiralama şirketi arabayı tamir etmek için paranın bir kısmını kullanabilir. Bu, rezervasyonunuz sırasında bir şeylerin ters gitmesi ihtimaline karşı, kiralama şirketi için bir garantidir. Kazalar oluyor, biliyoruz. Arabayı iade ettiğinizde herhangi bir sorun yoksa tutarın tamamı iade edilecektir.

Depozito nasıl hesaplanır?

Kiralık arabanız için depozito olarak bırakacağınız paranın toplamı, kiralama şirketine ve tutarı hesaplarken neleri göz önünde bulundurduğuna bağlıdır.  Tutar, aracın türüne, kiraladığınız ülkeye ve araç kiralama şirketine bağlıdır. Depozito genellikle, arabanızın Çarpışma Hasarından Feragat ve Hırsızlık Koruması politikalarındaki fazlalık ile aynı tutardadır (fazlalık, arabanın hasar görmesi veya çalınması durumunda tamir etmek veya değiştirmek için ödemeniz gereken en yüksek miktardır). Genellikle kiraladığınız arabanın türünü/kategorisini, rezervasyonunuzdaki gün sayısını, yaşınızı ve rezervasyon yaptığınız yeri (ve ayrıca tek yönlü bir kiralama ise nereye geri döndüğünüzü) hesaba katar.

Depozitoyu Nasıl Azaltabilirsiniz?

Belirli bir arabaya meraklıysanız ancak depozitonun çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, farklı bir kiralama şirketinden bir araba arayabilirsiniz. İki araba çok benzer olsa bile, diğer şirket çok daha küçük bir depozito talep edebilir.  Masada, şirketler, onlardan ekstra teminat veya sigorta satın alırsanız, genellikle depozitoyu (ve fazlalığı) azaltmayı teklif eder. Fazladan teminat almayı taahhüt etmeden önce evrakları dikkatlice okuyun ve fiyatın farkında olun.

Kiralama şirketinin depozitomu iade etmesi ne kadar sürer?

Kiralama şirketinin depozitoyu doğrudan kredi kartı bakiyenize iade etmesi genellikle 10 ila 20 iş günü sürer. Daha iyi sistemlere sahip daha büyük şirketler, özellikle sezon olmayan dönemlerde kiralama yapıyorsanız, beş günde iade alabilirsiniz.  Tutar ne olursa olsun, kiralama şirketi sadece siz arabadayken bu parayı elinde tutuyor. İade ettiğinizde ve kiralama şirketi arabanın tamamen iyi olduğunu değerlendirdiğinde, tutarı tam olarak iade edeceklerdir.

Depozito ödemekten kaçınmak mümkün mü?

Ne yazık ki hayır. Bazen ideal olmadığını biliyoruz, ancak şu şekilde düşünün: kiralama şirketi size çok değerli bir şey konusunda güveniyor, bu yüzden bu zorunlu. Bazı kiralama şirketleri, kontuarda ekstra teminat veya sigorta satın alırsanız depozitonuzu (ve fazlalığınızı) sıfıra indirir. Ancak, fazlalığınızı sıfıra indirmek için sigorta veya teminat satın alırsanız, yakıt ve çocuk koltuğu veya GPS cihazı gibi ekstraları karşılamak için yine de bir depozito bırakmanız gerekebilir. Sadece siz yolculuğun tadını çıkarırken bir depozito tutmaları mantıklı!

Online veya varış noktasında ödeme yapmam depozito miktarında bir fark yaratır mı?

Hayır, bunun için endişelenmenize gerek yok! Emr rent a car ile kiralık aracınızı rezerve ederken, online veya varış noktanızda ödeme yapmayı seçebilirsiniz. Hangi ödeme seçeneğini seçerseniz seçin, depozitonuzda hiçbir fark yoktur.

Bu kadar! Başka sorularınız varsa, yorumlarda bize ulaşın. 


WhatsApp Viber call