Araba Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araba bakımı aksatılmaması gereken bir konudur. Her ne kadar aracınızda herhangi bir problem yokmuş gibi gözükse de zamanında bakımı yapılmayan araçlar arızalandıklarında çok daha büyük finansal maliyetler çıkarmaktadırlar. Araç bakımını periyodik olarak gerçekleştirirseniz aracınızın daha uzun süreler boyunca dinamik performansını koruyabilmesini sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra periyodik araç bakımı, aracınızı satma durumunda aracınızın piyasa değerini korumasını sağlayacaktır.

Periyodik araç bakımı aslında aracınızın belirli aralıklarla yaptırılması gereken zorunlu bakımıdır. Bu sayede aracınızın performansını korumuş olursunuz. Periyodik araç bakımı aracınızın mekanik arızalar yaşamasının da önüne geçer. Siz de her araç sahibi gibi hem aracınızın performansını korumak hem de aracınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, aracınızın periyodik bakımlarını aksatmamalısınız.

Aracınızı Düzenli Olarak Bakıma Sokmanın Önemi
Eğer aktif şekilde araç kullanıyorsanız aracınız binlerce kilometre yol yapmış olacaktır. Bu sebeple aracınızın mekanik aksamlarında ciddi bir aşınma gerçekleşir. Bu aşınma ve olası arızalar aracınızın performansını olumsuz olarak etkiler. Aracınızı kullandığınız sürece düzenli olarak kontrollerini gerçekleştirip bakıma sokmanın önemli avantajları vardır. Bu sayede hem aracınızın performansını sürdürmesini sağlamış olursunuz hem de aracınızda meydana gelebilecek istenmeyen arızaların önüne geçersiniz.

Aracınızın zorunlu olarak hem tarih hem de kilometre periyodik bakımlarını yaptırmalısınız. Özellikle aracınızın yeniden satış gibi durumlarda bakılan en önemli ve öncelikli göstergelerinden birisi aracın bugüne kadar kat ettiği kilometredir. Bu yüzden aracınızın piyasa değerini koruyabilmesi için kilometre bakımlarını aksatmamalısınız.

Periyodik Araç Bakımının Avantajları


 • Aracınızın periyodik bakımlarını gerçekleştirmek her şeyden önce araç bakım programına bağlı kalmanızı sağlar.
 • Düzenli araç bakımlarını aksatmayan sürücülerin araçları çok daha az sorunlar çıkarmaktadır.
 • Periyodik araç bakımı hem daha uzun bir dinamik motor performansı hem de önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlar.
 • Aracınızı düzenli olarak servise gönderip kontrollerini gerçekleştirirseniz bu size ekstra maliyetler konusunda koruma sağlayacaktır. Aracınızda büyük bir arızanın gerçekleşmesini beklemeden bakıma götürmek size önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır.


Araç bakımı yaptırmanın öneminden bahsettik. Peki araç bakımlarını kimler gerçekleştirmelidir? Bu soruya verilebilecek en iyi cevap aracınızın yetkili servisi olacaktır. Araç periyodik bakımı mutlaka uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken, hafife alınmayacak bir durumdur. Aracınızın periyodik bakımları araç markasına göre değişiklik gösterir. Bu yüzden aracınızın yetkili servisinden detaylı araç bakım bilgisi almalı ve araç bakım takvimlerini atlamamalısınız. Aracınızın periyodik bakımlarını kendi tercihlerinize bağlı olarak özel araç bakım servislerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunu yaparken aracınızı bakıma götüreceğiniz yetkili servis ile iletişime geçiniz. Böylece periyodik bakım formu doldurma konusunda yetkili servisten tam destek alabilirsiniz.

Periyodik Araç Bakımında Neler Kontrol Edilir?
Aracınızı bakıma götürmek size ekstra maliyetler çıkarmaz. Aksine, sizi istenmeyen arızalardan kurtararak önemli tamir maliyetlerinden kurtarır. Bu yüzden araç bakım takvimine uymak size maliyet değil tasarruf sağlar. Peki servisler araç bakımında aracınızı hangi açılardan kontrol ederler?

 • Serviste aracınızın ilk olarak akü kontrolü gerçekleştirilir.
 • Aracınızın egzozu,
 • Fren sistemleri,
 • Far ve aydınlatma sistemleri,
 • Soğutma ve klima sistemleri,
 • Lastik kontrolleri,
 • Süspansiyon sistemleri,
 • Şasi ve kaporta kontrolleri ile ön takım kontrolleri


Aracınızı periyodik araç bakımı için bir servise götürdüğünüzde yukarıda saymış olduğumuz kontrolleri muhakkak yapılmalıdır. Tüm bunlara ek olarak aracınızla ilgili herhangi bir problem yaşıyorsanız bununla alakalı gerekli kontroller de periyodik bakımlar esnasında gerçekleştirilir. Aracınızın hem donanım hem de teknik yeterliği açısından kontrol edildiği bu işlemleri bir bakıma check up olarak da adlandırabilirsiniz.

WhatsApp Viber call