Araç İle Ege Turunun En Güzel Durağı İZMİR

Arabayla Ege Turunun En Heyecan Verici Durağı: İzmir

Arabayla Ege turu denildiğinde bu gezinin en heyecan verici duraklarından birisi şüphesiz İzmir’dir. Ege bölgesinin tarihinden en fazla izler taşıyan şehirlerden en önemlisi İzmir’dir. Bunun yanı sıra bu tarihi zenginliği Ege bölgesinin eşsiz doğasının sardığı en nadir illerden birisidir İzmir. Bu yüzden bu şehir araçlarıyla Ege turuna çıkan herkesin en fazla vakit geçirdiği ve en fazla keyif aldığı şehirdir. Peki İzmir’e ilk kez geliyorsanız nereleri gezmeniz gerektiği hakkında bir fikriniz var mı? Eğer varsa bile sizin için hazırladığımız bu bloğumuz Ege turunun İzmir durağında size kesinlikle size yeni ufuklar açacaktır. Ancak Ege turunu kendi aracınız olmadan yapıyorsanız, turunuzun bu durağında bir araç kiralamanız gerekebilir. Çünkü gezecek çok fazla yer var. Öyleyse haydi şimdi İzmir gezilecek yerler listemizin ilk durağı ile başlayalım.

 1.Efes Antik Kent

İzmir gezimizin bu durağı bu şehre gelen yabancı turistlerin dahi ilk durağıdır. Bu yüzden İzmir’e geldiğinizde sizin de ilk durağınızın bu tarihi kent olacağına eminiz. İzmir’de gezilecek antik yerler denince akla ilk gelen Efes Antik Kenti, İzmir Adnan Menderes havalimanına 62 kilometre uzaklıktadır. Bu yüzden bir araca ihtiyaç duymanız olasıdır. Çünkü bu tarihi kente ulaşmak yaklaşık 1 saatinizi alacaktır. Şahsi veya kiraladığınız aracınızla Efes Antik Kenti’ne İzmir-Aydın otoyolu istikametine doğru hareket etmelisiniz. İzmir gezinizin ilk durağı olan Efes Antik Kenti Selçuk-Kuşadası yolu üzerinde yer almaktadır. Efes Antik kentine kadar gelmişken Efes Müzesi’ni de ziyaret etmeden buradan ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Unutmadan ekleyelim, eğer İzmir gezinizi araçla gerçekleştiriyorsanız gezinizin bu durağında hiçbir otopark ücreti ödemeniz gerekmiyor.

 2.Key Museum

Eğer gezinizin ilk durağı Efes Antik Kenti olduysa tarihe ilgi duyuyorsunuz demektir. Peki, araçlara ilgi duyuyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise size bu iki tutkunuzu bir araya getiren bir yerden bahsedeceğiz. İzmir’de bulunan Key Museum Türkiye’nin en büyük otomobil müzesidir. Peki, tarih bunun neresinde diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tarih dedik çünkü bu müzede yer alan otomobillerin tamamı antika. Evet, yanlış duymadınız, Türkiye’nin en büyük otomobil müzesinde yer alan otomobillerin tamamı antika. Eğer antika araçlara karşı konulamaz bir tutkunuz varsa burada kendinizi kaybedebilirsiniz. İzmir gezinizin bu durağında da herhangi bir otopark ücreti ödemeniz gerekmiyor.
 3.Şirince


Efes Antik Kenti’nden dönerken bu şirin mi şirin köyde duraklayıp bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz. İzmir Selçuk civarı gezilecek yerler denildiği zaman akla gelen yerlerden birisi de Şirince’dir. Selçuk’tan sonra aracınızla yarım saatlik bir mesafede yer alıyor. Bu minik köyde gezecek çok fazla bir yer yok. Ama duraklayıp tertemiz doğasında yorgunluğunuzu atabileceğinizden emin olabilirsiniz. Şirince’de aracınızı ücretli bir otoparka park etmek zorunda kalabilirsiniz.

 4.Pasaport İskelesi

İzmir gezinizin bu durağı İzmir’in tarihi deniz şehri kimliğini en iyi yansıtan noktasıdır. İzmir Pasaport İskelesi Fransızlar tarafından yaptırılmış. Üstelik bu tarihi iskele hala hizmet veriyor. Gezinizin bu durağında İzmir’in eşsiz sahil gezisini en güzel şekilde deneyimleyebilirsiniz. Pasaport iskelesine gelmişken günbatımı terasına çıkmadan da buradan ayrılmayın.

 5.Konak Saat Kulesi

Konak Saat Kulesi’ni 1901 senesinde Raymond Charles Pere adlı mimar yapmıştır. Bu saat kulesinin yapılmasının sebebi ise tamamen ihtiyaç amaçlıdır. Akşam saatlerinde Konak Saat Kulesi meydanı eşsiz atmosferini deneyimlemek sizin için unutamayacağınız bir anı olacaktır. Saat Kulesi’ne şahsi aracınız, metro ile veya vapur ile kolayca ulaşabilirsiniz.


WhatsApp Viber call